ÚČEL STUDIA Ortopedická komunita jednomyslně přijala názor, že častice opotřebení polyethylenu s velmi vysokou molekulovou hmotností (UHMWPE) jsou velmi častou příčinou uvolnění aseptického implantátu. N ěkteré studie se toho pokusily poskytnout objektivní důkazy.
Našli jsme popisy distribuce nebo morfologie částic, ale žádná zpráva, která by objektivně korelovala počet částic v zónách obklopujících implantát s rozsahem poškození těchto zón. Cílem této studie bylo vyvinout metodu, která by nám umožnila vyhodnotit počet vzorků s abrazivním opotřebením polyethylenu dostatečně velkými, abychom našli souvislost mezi rozsahem poškození kolem THA a počtem biologicky aktivních UHMWPE opotřebitelných částic, 0,1 až 10 μm in velikost.
MATERIÁLY A METODY U 28 pacientů podstupujících revizi totální kyčelní artroplastiky (THA) na 1. ortopedické klinice 1. LF UK jsme odebrali vzorky typického osteoaggresivního granulomu z definovaných zón kolem implantátu; zóny odpovídaly zónám popsaným Gruenem a DeLee.
Rozsah poškození tkáně v každé zóně byl vyhodnocen na základě předoperačních rentgenových snímků a podle rozsahu osteolýzy a poškození měkkých tkání skutečně pozorovaných během revize THA. Objem opotřebovaných částic v každé zóně byl vyhodnocen metodou IRc, kterou jsme vyvinuli; to je založeno na kvantitativním vyhodnocení infračervených spekter.
Pro ověření metodiky bylo provedeno srovnání mezi poškozením tkáně a počtem částic v každé zóně u tří náhodně vybraných pacientů. VÝSLEDEK Zavedli jsme metodu podrobného ortopedického ohodnocení, které nám umožnilo kategorizovat zóny kolem revidované THA podle rozsahu poškozené tkáně.
V důsledku toho byla získána řada zón seřazených podle rozsahu poškozené tkáně nebo "ortopedické prohlášení" (OS). Současně jsme přijali metodu založenou na infračervené spektroskopii a nazvanou IRc, pomocí které byl stanoven počet částic ve vzorcích poškozených tkání a osteoaggresivních granulomů odebraných z oblasti kolem revidovaného THA.
Výsledky vyhodnocení byly prezentovány jako numerická data, která byla definovaným způsobem převedena do řady zón seřazených podle počtu opotřebovaných částic, tj. "Výsledek měření" (RM). V této studii jsme ověřili výše popsané metody a provedli srovnání OS a RM pro tři náhodně vybrané pacienty.
Zjištěná velmi dobrá shoda potvrdila spolehlivost obou metod, které budou brzy použity k vyhodnocení skupiny pacientů dostatečně velké, aby poskytly statisticky významné výsledky. DISKUSE Metoda IRc určuje celkový objem opotřebovaných částic UHMWPE o velikosti 0,1 až 10 um, které jsou obecně považovány za biologicky nejaktivnější.
Tato studie naznačuje, že distribuce částic kolem THA je nerovnoměrná a že existuje vztah mezi poškozením tkáně a počtem opotřebovaných částic v jednotlivých zónách obklopujících THA. Hlavním závěrem z ortopedického hlediska je potvrzení předpokladu, že opotřebované částice UHMWPE jsou jednou z hlavních příčin selhání THA.
I když je tato skutečnost obecně akceptována, studie korelace počtu částic s poškozením tkáně a osteolýzou v jednotlivých zónách jsou velmi vzácné. ZÁVĚRY Rychlá a jednoduchá metoda IRc nabízí možnost kvantifikovat částice opotřebené polyethylenem v měkkých tkáních.
Počet 0,1 až 10 μm opotřebovaných polyethylenových částic koreloval s předoperačními radiografickými nálezy a ortopedickým hodnocením revizních THA u tří náhodně vybraných pacientů. Potvrzená korelace mezi rozsahem poškození tkáně v jednotlivých zónách obklopujících THA a objemem opotřebovaných částic detekovaných v těchto zónách podporuje názor, že opotřebované částice UHMWPE jsou jednou z hlavních příčin selhání THA.