Účel studie: Nejčastější deformitou prstu a přední části nohy spojené s kolapsem příčného oblouku nohy je valgus deformita. Pro korekci hallux valgus je v literatuře popsáno několik postupů.
Deformita valgus se často vyvíjí v důsledku odchylky varusů první metatarzální kosti, když je intermetatarzální úhel mezi prvním a druhým metatarzálem větší než 10 stupňů. Pokud je intermetatarzální úhel větší než 10 stupňů nebo je první paprsek hypermobilní, je jednou z možností Lapidův postup.
Cílem této studie bylo zhodnotit výsledky u pacientů s deformitou halux valgus léčených Lapidusovým postupem. Materiál: Skupinu tvořilo 61 pacientů, 49 žen a 12 mužů, s průměrným věkem 58,3 let v době operace, kteří byli léčeni na našem oddělení v období od roku 2002 do roku 2006.
Patnáct pacientů mělo bilaterální chirurgii. Byly vyhodnoceny výsledky 76 operací.
Indikací k operaci byla Hallus valgus u 22 pacientů, revmatoidní artritida u 36 a psoriatická artritida u tří pacientů. Metody: Přístup byl získán na mediodorální straně chodidla pomocí incizní střední k extenzorové hallucis longus šlaze, přes první tarsometatarsální kloub až po první metatarsofalangální kloub.
Artrodéza byla fixována dvěma Kirschnerovými dráty v 8 stopách a dvěma šrouby v 15 stopách. Nedávno bylo přijato použití staplů ze slitiny s tvarovou pamětí (DePuy Mitek), které byly dobře použity.
U pacientů s revmatoidní artritidou byl z plantárního přístupu použit Lapidův postup spolu s resekcí hlav druhého a pátého metatarzu. Výsledky: Hodnocení bylo zaměřeno na spokojenost pacientů a jejich subjektivní stížnosti.
Nebyla hlášena žádná bolest na 56 (73%) předloktí, mírná bolest byla zaznamenána na hřbetní straně v deseti stopách (13%) a bolest v příčném oblouku také v deseti stopách (13%). Komplikace zahrnovaly pomalé hojení rány u sedmi stop pacientů s revmatoidní artritidou (9,2%) a infekci vyžadující revizní chirurgii u jednoho pacienta (1,3%).
Pět pacientů (6,5%) hlásilo přetrvávající otok hřbetní nohy po dobu delší než 3 měsíce. Výskyt hallux valgus byl zaznamenán v devíti stopách.
Průměrné skóre americké ortopedické nohy a kotníku, které bylo před operací 48,1 bodů, se po operaci zlepšilo na 89,2 bodů. U jednoho pacienta byla kostní spojení velmi pomalá a bylo dosaženo 5 měsíců po operaci.
Diskuse: Přesné vyhodnocení výsledků zákroku Lapidus není vždy možné, zejména u pacientů s revmatoidní artritidou, u nichž jsou poruchy nohou komplexnější. Mnohem diskutovaným tématem je první metatarzální hypermobilita.
V naší skupině 61 pacientů bylo toto zjištěno u 28. Z nich 18 mělo revmatoidní artritidu a 10 mělo hallux valgus.
Míra pseudoartrózy po Lapidově zákroku je uváděna v rozmezí 3,3% až 9%. V naší skupině byl postižen pouze jeden pacient (1,3%).
Závěr: Správně provedené: Lapidusův postup nám umožňuje opravou odchylky odchylky od prvního metatarzálu opravit valgusovou deformitu palce, což má za následek bezbolestnou chůzi.