Cíl: Zhodnotit operační v ýsledky a komplikace vysoce rizikových pacientů, u kterých byl proveden simultánní výkon na karotických a koronárních tepnách. Soubor a metodika: V letech 2000-2009 byl na našem pracovišti proveden kombinovaný výkon - karotická endarterektomie (CEA) a koronární bypass (CABG) - u 68 pacientů.
Simultánní operace byla indikována u pacientů s nestabilní anginou pectoris a l. symtomatickou významnou stenózou vnitřní karotidy (ACI) ? 50 %, nebo 2. bilaterální asymptomatickou stenózou ACI ? 60 %, a nebo 3. asymptomatickou stenózou ACI ? 60 % a kontralaterální okluzí ACI. Kombinovaný výkon CEA/CABG představoval 5,8 procenta ze všech výkonů na karotických tepnách.
Průměrný věk byl 69,9 (51-82) roku, mužů bylo 46, žen 22. Karotická angiografie prokázala jednostrannou (vždy symptomatickou) stenózu ACI u 25 pacientů, bilaterální stenózu ACI u 35 pacientů a stenózu v kombinaci s kontralaterální okluzí u 8 pacientů.
Neurologická předoperační symptomatologie: TIA byla přítomna u 20 pacientů, malý iktus u 6, iktus u 5 a absence symptomů u 37 pacientů. Jeden koronární bypass byl proveden 5krát, 2 bypassy 20krát, 3 bypassy 19krát a 4 bypassy 6krát.
U zbylých 18 pacientů byl CABG kombinován s výkonem na chlopni. Interní komorbidita: hypertenze 100 %, diabetes mellitus 57,3 %, hyperlipidemie 60,3 %.
Shunt byl použit selektivně v 4,4 %. Jeho potřeba byla určena kombinací měření zpětného tlaku v pahýlu karotidy a infračervené spektroskopie.
Výsledky: Mortalita činila 8,8 % (6/68). Ve dvou případech byla příčina v multiorgánovém selhání.
Jednou byla příčinou úmrtí respirační insuficience. Hemisferální ischemický iktus ipsilaterální operované straně byl příčinou smrti dvakrát - v obou případech došlo terminálně k pneumonii.
V posledním případě došlo uzávěru bypassu, což vedlo k srdečnímu selhání. Plné uzdravení nastalo v 91,2 %.
Závěr: Kombinované karotické a koronární operace přinášejí u vysoce rizikových pacientů přijatelnou neurologickou morbiditu/mortalitu. Podmínkou je přísný výběr pacientů.