Chronická bolest je jev, který velmi záva žnì ovlivňuje život jedince, protože je to zážitek nejen nociceptivní, ale také emoční, sociální, pracovní, finanční, právní a spirituální. Chronická bolest z tohoto dùvodu představuje pro pacienta potíž dost odlišnou od ostatních somatických stavů.
Lékař, odborně i osobně dostatečně odvážný a přijímající výzvu k léčbě pacienta s chronickou bolestí, bude ve své klinické praxi muset čelit nesčetným etickým dilematům. Tento článek byl proto napsán za účelem pomoci pochopit některé základní etické problémy v péči o pacienta s chronickou bolestí.
Protože se většina publikací věnuje etickým aspektům především v léčbě nádorové bolesti, chtěli jsme upozornit na etické problémy léčby chronické nenádorové bolesti. Článek je rozdělen do několika částí. První část se věnuje vymezení pojmu etika, dále definování lékařské etiky a související nutností výuky etiky nejen v pregraduálním, ale i postgraduálním a celoživotním vzdělávání lékaře.
Dále článek specifikuje etické hodnoty a etické rozhodování aplikované při léčbě chronické nenádorové bolesti. Nabízí některá etická dilemata jak z pohledu algeziologa, tak především z pohledu pacienta.
V neposlední řadě uvádí formulaci charty pro úlevu bolesti Americké akademie léčby bolesti, které nabízí v rámci etiky související okruhy povinností algeziologa a etické principy léčby chronické nenádorové bolesti. Cílem článku je poskytnout algeziologům nové etické pohledy, úvahy, dilemata a podněty, které jim pomohou efektivně léčit pacienta s chronickou nenádorovou bolestí a to se ctí.
Léčba chronické nenádorové bolesti je vždy založena na vztahu mezi algeziologem a pacientem. Léčba bolesti na vysoké odborné úrovni, rozhodná, empatická, legální a zaměřená na etické aspekty, bude optimálnímu vztahu mezi lékařem a pacientem pomáhat.
To také významně pozitivně ovlivní úspěch léčby pacienta s chronickou nenádorovou bolestí.