Incidence ovariálních zhoubných nádorů v naší republice v současné době zatím stoupá - v roce 2004 dosahovala 24,2 případů na 100 000 žen (obrázek 1). V zemích západní Evropy, kde se masivně používá hormonální antikoncepce déle než 20 let, začíná incidence těchto malignit klesat.
V České republice můžeme předpokládat pokles přibližně za 10 let. Mortalita je i přes sestupný trend (za posledních 10 let poklesla cca o 10 %) stále vysoká, zejména proto, že většinu ovariálních nádorů (75-80 %) diagnostikujeme v pokročilých stadiích (III a IV).
Ovariální nádory jsou z gynekologických nádorů nejčastější příčinou smrti (v absolutních číslech). Pro klinickou potřebu rozdělujeme ovariální nádory do dvou skupin: epiteliální a neepiteliální.
Hlavní skupinou jsou epiteliální zhoubné nádory (karcinomy), které tvoří přibližně 90 %. Věkovou distribuci ukazuje obrázek 2.
Průměrný věk v obou skupinách nemocných s ovariálními zhoubnými nádory se značně liší, ve skupině s epiteliálními zhoubnými n ádory je průměrný věk v době diagnózy 57 let, ve skupině s neepiteliálními nádory 33 let.