Doporučení uvedená v článku byla vytvořena na základě shody panelu expertů složeného ze zástupců Sekce kolposkopie a cervikální patologie ČGPS, Onkogynekologické sekce ČGPS a Společnosti českých patologů. Konsensus vznikl na setkání v rámci 12.
Bauerova dne v listopadu 2008, připravené texty byly upraveny na základě připomínek jednotlivých členů panelu a sporné momenty byly konzultovány s plénem, v němž byli zastoupeni přední specialisté ČR v onkogynekologii a cervikální patologii, a veřejným hlasováním potvrzeny. Algoritmy vytvořené pro jednotlivé nálezy by měly sloužit jako guidelines pro každodenní praxi.
Odběr onkologické cytologie v prvním trimestru těhotenství nemusejí podstoupit pouze ženy, které měly v posledních šesti měsících normální výsledek cytologie a nemají anamnézu prekancerózy. U všech ostatních žen má být proveden odběr onkologické cytologie v I. trimestru těhotenství, a to standardním způsobem - cytobrusch z endocervixu a stěr z exocervixu a základní kolposkopické vyšetření.
V těhotenství probíhají fyziologické změny epitelu i subepiteliálních struktur (hladké svaloviny, fibrilární a buněčné stromální komponenty - kolagenu a elastinu). Tyto změny se stupňují se stářím těhotenství a v druhém a třetím trimestru jsou natolik výrazné, že posouvají kolposkopii na úroveň kolposkopie expertní.