Rozbor výsledků léčby vrozených poruch průchodnosti duodenem na Klinice dětské chirurgie Fakultní nemocnice Motol v období 1991-2006. Metody a výsledky. Údaje pro retrospektivní studii byly získány z dokumentace hospitalizace, operačních protokolů a ambulantních karet.
Sledovány byly: pohlaví, v ěk v době operace, typ atrézie nebo stenózy, přidružené vrozené vady, typ operace, délka parenterální výživy v pooperačním období a doba zahájení výživy enterální, časné a pozdní komplikace. Pro atrézii nebo stenózu duodena bylo na pracovišti autorů v letech 1991-2006 operováno 77 pacientů.
Pacientů s atrézií duodena (AD) bylo celkem 48, se stenózující membránou duodena (MD) 20 a s anulárním pankreatem (AP) 9. Vrozená porucha průchodnosti duodenem se vyskytla v našem souboru l,6x častěji u dívek než u chlapců.
Alespoň jednu přidruženou vrozenou vadu mělo 44 % pacientů. Průměrný věk pacientů v době operace AD byl 2,15 dne, ale nejčastěji byli pacienti operováni první den po narození (33 pacientů, tj. 43 %).
Průměrný věk v době operace pro MD byl 7,35 dní, v případě AP 5,8 dní. U 33 pacientů jsme provedli diamantovou duodenoduodenoanastomózu (DDD) podle Kimury, druhým nejčastějším operačním výkonem byla excize duodenální membrány u 22 pacientů (u dvou pacientů šlo o membránu bez otvoru, jsou zařazeni mezi děti s AD).
Komplikace se vyskytly u 38 pacientů. Nejčastější časnou komplikací byla sepse (14x) a nejčastější pozdní komplikací gastroezofegeální reflux (GER) (6x).
V souboru zemřelo 7 pacientů, z toho pouze jeden pacient zemřel v důsledku chirurgické komplikace - dehiscence anastomózy. Doba sledování po operaci byla 5 měsíců až 16 let.
Závěr. Porucha průchodnosti duodenem je v současnosti dobře chirurgicky řešitelná vrozená vývojová vada.
Bez závažných následků přežívá 90-95 % pacientů. V sestavě byla mortalita 9,l %; většina pacientů zemřela na následky sepse nebo těžké přidružené vrozené vady. Časné komplikace jsme zaznamenali ve 32,5 %, pozdní komplikace zatím u 16,9 % dětí.
Pacienty bude třeba dále dlouhodobě sledovat.