Noha prodělala během vývoje řadu změn, její vývoj není zdaleka ukončen, hrají zde úlohu vlivy civilizační. Hyperlaxicita, hypermobilita kloubů přispívají ke vzniku statických vad již v dětském věku, stejně tak jako nevhodné nošení módní obuvi v období dospívání a dospělosti se všemi následky.
Vzniká tak plochá noha se subjektivními obtížemi - únavou, bolestivostí a tvarovými změnami nohou - např. hallux valgus, digiti mallei. Změny svalové rovnováhy jsou příčinou různých deformit v oblasti chodidla u neurogenních onemocnění (dětská mozková obrna, meningomyelokéla, morbus Charcot-Marie-Tooth, kongenitální myotonická dystrofie).
Vrozené vady nohy se vyskytují ve frekvenci 1 na 1000 narozených dětí. I při dnešní včasné prenatální diagnostice, kdy lze eliminovat těžká systémová postižení, vyžadují zejména vrozené rigidní vady nohy intenzívní konzervativní a eventuálně operační terapii s následnou pooperační ortotickou péčí.
Na nohou trávíme přibližně 80 % času, proto plantigrádní postavení nohy s vyvinutou podélnou a příčnou klenbou nožní je více než nutností. Smyslem sdělení je poukázat na problematiku nejčastějších vrozených a získaných vad různé etiologie a možnosti jejich řešení.