Účel studia. Paliativní Schanzova osteotomie je jednou z možností léčby neredukovatelné dislokace kyčle u dospívajících pacientů s dětskou mozkovou obrnou.
Materiál. V letech 1992 až 2002 byla Schanzova osteotomie indikována při 46 příležitostech u 27 nemambulačních pacientů s kvadriplegickou formou mozkové obrny ve věku 9 až 18 let.
Metody. Při pooperačním hodnocení byl kladen důraz na klinickou prezentaci, tzn. zlepšený pohyb kyčelních kloubů a zmírnění bolesti.
Rentgenové vyšetření bylo provedeno 2 až 6 měsíců po operaci. Výsledek.
U všech pacientů se rozsah pohybu v kyčli zvýšil podle únosu nebo flexe podle použité techniky osteotomie. Jeden pacient (2,17%) musel kvůli silné bolesti podstoupit následnou resekci femorální hlavy.
Přechodná bolest v kyčli přetrvávala u čtyř pacientů (8,7%). Diskuse.
U pacientů starších 10 let má rekonstrukční chirurgie neurogenních dislokací nejistý výsledek a paliativní postup je často jedinou metodou volby pro léčbu neredukovatelných dislokací. Schanzova angulační osteotomie může poskytnout lepší rozsah pohybu, zmírnit bolest a usnadnit péči o pacienty, zejména pokud jsou neambulační.
Závěry. Schanzova osteotomie je méně invazivní metoda než resekce proximálního femuru a měla by být používána pokud možno u starších dětí s neurogenní dislokací kyčle, u nichž není indikována rekonstrukční chirurgie.