Charles Explorer logo
🇨🇿

Epidemiologie a léčba průlomové bolesti u onkologických pacientů v ČR Výsledky výzkumného projektu PARMA. Část 2.,. Léčba průlomové bolesti a spokojenost pacientů s léčbou

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2011

Abstrakt

V rámci dotazníkového průzkumu bylo hodnoceno 474 onkologických pacientů léčených v onkologických, algeziologických a paliativních pracovištích, kteří pro chronickou bolest pravidelně užívají silné opioidy. Prevalence různých typů průlomové bolesti (PB) v celém souboru byla 75 %.

V léčbě PB pacienti užívají perorální morfin (35 %), neopioidní analgetika (20 %), tramadol (15 %), parenterální morfin (11 %), kombinace opioidů a neopioidů (17 %). Transmukózní fentanyl užívalo v době průzkumu 1 % pacientů.

Interval do dosažení úlevy od PB byl u největší části pacientů u morfinu p.o. 21-30 min, u neopioidních analgetik 15-40 min, u tramadolu 30-40 min, parenterálního morfinu 6-10 min, u TMF 16-20 min. Spokojenost se zavedenou léčbou PB vyslovilo 72 % pacientů.

Nižší spokojenost vyjadřovali pacienti, kteří měli 3-4 epizody PB denně (50 %). Nižší spokojenost s léčbou PB byla zjištěna při použití neopioidních analgetik (64 %) a tramadolu (58 %).

Pro zhodnocení vztahu léčby základní bolesti a prevalence a charakteru PB a zhodnocení postavení jednotlivých analgetik v léčbě různých typů PB v reálné klinické praxi by bylo třeba longitudinálního prospektivního sledování.