Parikalcitol (19-nor-1,25/OH2/D2), aktivátor receptoru pro vitamín D (VDR) druhé generace, je syntetickým analogem vitamínu D3. Na rozdíl od kalcitriolu méně stimuluje resorpci kalcia ve střevě, a tak je jeho užití spojeno s menším rizikem rozvoje nežádoucí hyperkalcémie.
Informace o imunomodulačních účincích parikalcitolu jsou omezené. V této studii jsme prokázali, že je ve všech námi sledovaných aspektech imunomodulační aktivita parikalcitolu srovnatelná s kalcitriolem.
Oba VDR agonisté bránili diferenciaci nezralých dendritických buněk (DC) z monocytů. Po stimulaci prostřednictvím Toll-like receptorů v prostředí VDR agonistů zůstávaly DC v nezralém stavu.
Přítomnost VDR agonistů během diferenciace DC bránila jejich aktivaci - tyto DC neprodukovaly žádný bioaktivní IL-12 a ve srovnání s kontrolními DCs měly výrazně menší schopnost indukce antigen-specifických T-lymfocytů. Indukční kapacita funkčních T-reg se však nezměnila.
DC a T-lymfocyty hrají důležitou roli v patogenezi aterosklerózy a end-stage onemocnění ledvin. Imunomodulace pomocí VDR agonistů je využitelná v praxi v terapii chronických imunitou ovlivňovaných zánětlivých onemocnění.
Vzhledem k žádoucím imunomodulačním účinkům parikalcitolu a minimálnímu hyperkalcemickému efektu by měl být parikalcitol VDR agonistou první volby, p ředevším v rámci prevence aterosklerózy.