Imunostimulační potenciál získávají dendritické buňky (DC) až po procesu zvan ém maturace (zrání). Zkoumali jsme, zda imunostimulační účinek klinicky široce užívaných léků (LuivacR, BiostimR, RibomunylR, ImudonR, BronchovaxomR a dále ImunorR a ImmodinR) je způsoben jejich přímým působením na aktivaci dendritických buněk.
Zjistili jsme, že LuivacR, BiostimR a RibomunylR výrazně indukují maturaci DC. Míra aktivace DC byla srovnatelná nebo dokonce vyšší než u známých maturačních faktorů, jako jsou Poly (I:C) nebo lipopolysacharid (LPS).
Stimulované DC měly aktivovaný fenotyp, redukovanou schopnost fagocytózy a výrazně vyjádřenou schopnost stimulovat alogenní T-lymfocyty. Tyto výsledky jsou důležité pro pochopení mechanismu účinku těchto široce předepisovaných léků.
Předepisování imunomodulancií by mělo být velice uvážlivé, aby nedocházelo ke zvýšení rizika vyvolání autoimunitních onemocnění. Další možné je využití imunomodulancií jako maturačních činidel v protokolech produkce ex vivo protinádorových vakcín založených na DC pro klinické pokusy.