Základním problémem u revizních operací TEP (totální endoprotézy) ky čelního kloubu je uvolnění vazby mezi implantátem a kostním lůžkem a následný vznik různě rozsáhlých kostních defektů. Reoperace uvolněného implantátu je vždy obtížná, neboť ukotvení nového se děje v poškozeném biologickém terénu.
Použití standardních komponent je limitováno objemem zachované kostní tkáně a možností dostatečně překlenout kostní defekty vzniklé migrací uvolněné endoprotézy. Při finálním řešení jsme nejčastěji nuceni v případě acetabulární komponenty využít speciální oválné jamky odpovídající svým tvarem a velikostí rozsahu defektu, v případě femorální komponenty revizního delšího dříku s primární fixací ve zdravé části diafýzy femuru.
Nedílnou součástí moderního přístupu je zabezpečit novotvorbu a remodelaci kostní tkáně v oblasti defektů s využitím různých typů spongioplastiky a vytvořením příznivější situace pro případnou následnou revizní operaci. Cílem této práce je popsat náš přístup k diagnostice a léčbě aseptického uvolnění vycházející z našich posledních pětiletých zkušeností.