Cílem retrospektivní studie je demonstrovat anatomické a funkční výsledky chirurgickéléčby pacientů s bilaterální idiopatickou retinální dialýzou (BIRD).V letech 1985-2001 jsme pro BIRD operovali 10 očí 5 nemocných (3 muži a 2 ženy).Úraz oka ani zánět oka nebyl v anamnéze ani jednoho z pacientů přítomen. Věknemocných se pohyboval mezi 11-30 lety a průměrný věk byl 19,2 let.
Příznakytypické pro odchlípení sítnice byly zaznamenány pouze u 4 očí, 6 očí bylo bezpříznakových.Hypermetropie obou očí, obdobně jako myopie obou očí, byla zaznamenánau dvou pacientů, jeden pacient byl emetropický. U všech očí (100 %) bylaretinální dialýza (RD) lokalizována v temporálním dolním kvadrantu, současněse u jednoho oka (10 %) vyskytovala i jako samostatná RD v temporálním hornímkvadrantu a u jednoho oka (10 %) byla RD rozšířena v celé dolní polovině sítnice.Subretinální pigmentované demarkační linie jsme zaznamenali u 5 očí (50 %),bělavé subretinální fibrózní pruhyu 1 oka (10 %).
Sklerální plombáž byla pro BIRDv celkové anestezii provedena jako jediný operační výkon u všech 10 očí 5 pacientů.U osmi očí byla užita perilimbálně orientovaná pěnovitá Silastic plombaa u dvou pacientů ekvatoriální cerkláž s perilimbálním zesílením. Pooperačně sesítnice přiložila na 9 očích (90 %), u jednoho zůstala odchlípena.
Předoperačnízraková ostrost 6/12 a lepší zůstala pooperačně nezměněna u 8 očí (80 %), u jednohooka se pooperačně zlepšila a u oka s přetrvávajícím odchlípením sítnice sepooperačně zhoršila. Průměrná sledovací doba byla 86 měsíců.U pacientů s prokázaným odchlípením sítnice a retinální dialýzou jednoho okapřipomínáme nezbytnost detailního vyšetření druhého bezpříznakového oka,zejména, pokud se jedná o mladého člověka v 2.-3. dekádě a pokud není v anamnézejednoznačně přítomný úraz.