Cíl: Cílem práce bylo zjistit, jakou část pacientů ošetřených pro rohovkové cizí tělísko (RCT) v našem souboru v období 2006-2010 tvořily děti, zda je výskyt tohoto poranění závislý na pohlaví jako u dospělých a zda existuje pro dětský věk typický mechanismus úrazu. Metody: Retrospektivně byla analyzována data 2381 pacientů s diagnózou RCT, 2225 mužů a 156 žen.
Ve skupině 0-17 let bylo 154 dětí, 82 chlapců a 72 dívek, ve skupině 18-64 let 2103 mužů a 80 žen a ve skupině pacientů starších než 65 let 40 mužů a 4 ženy. Analyzovali jsme mechanismus úrazu ve skupině dětí.
Výsledky: Hlavním zdrojem rohovkových cizích tělísek u mužů v produktivním věku je fyzická práce charakteru "broušení, vrtání a řezání". RCT jsou velmi vzácná u dospělých žen.
Podobná převaha mužů byla nalezena i ve skupině pacientů nad 65 let věku. Naopak ve skupině dětí se obě pohlaví vyskytovala stejnou měrou.
Mechanismus úrazu zůstal neobjasněn u většiny dětí (115 dětí). Nejfrekventovanějším zjištěným mechanismem bylo houpání se na houpačce v anamnéze 17 dětí s kovovým RCT, z toho 15 dětí bylo mladších sedmi let.
Sedm dětí utrpělo úraz částí rostlin, jako jsou trny nebo kůra z větví stromů. Tři chlapci měli v anamnéze tradiční mechanismus broušení.
Ostatní mechanismy úrazu byly méně četné. Závěr: V letech 2006-2010 bylo na Oční klinice dětí a dospělých UK 2.
LF a FN Motol ošetřeno 154 dětských úrazů představovaných RCT, což představuje 6,5 % všech RCT. Obě pohlaví se u dětí vyskytovala stejnou měrou.
Ačkoli u většiny dětí mechanismus úrazu nebyl objasněn, houpání na houpačce představuje u dětí mladších než 7 let důležitý neznámý mechanismus úrazu. Jeho prevence je možná: prevence rzi na kovových závěsech houpačky, ochranné brýle či čepice s kšiltem.
Klíčová slova: cizí tělísko, rohovkové cizí tělísko, kovové rohovkové cizí tělísko, děti, houpačka Předneseno na XIX. výročním sjezdu České oftalmologické společnosti ČLS JEP v Ostrav ě 22.-24. 9. 2011