Mezi endoskopickými metodami stavění krvácení do GIT je v současné době v popředí zájmu stavění krvácení kovovými klipy. Tato metoda je indikována především u nemocných, kde je zdrojem krvácení arodovaná céva, a dále tam, kde jiné metody stavění krvácení jsou neúspěšné.
Cílem naší práce bylo hodnocení úspěšnosti stavění krvácení, procenta časné recidivy krvácení a letality takto ošetřených nemocných. Současně uvádíme rozbor indikací a lokalizace krvácení u těchto pacientů.
Retrospektivně jsme zhodnotili jsme soubor 75 pacientů, kteří byly indikování k urgentnímu endoskopickému výkonu pro krvácení do horní části gastrointestinálního traktu v období od srpna roku 2000 do konce února roku 2002. Průměrný věk nemocných byl 69,7 let.
Krvácení se nepodařilo zastavit ve dvou případech. K časné recidivě krvácení v následujících 2 dnech po ošetření došlo u 12 pacientů (15,1 %).
Z celkového počtu pacientů, u nichž došlo k časné recidivě krvácení: v 4 případech šlo o vřed s arodovanou cévou v žaludku (4 zemřeli na následky krvácení, z nich operován 1), u 4 pacientů vřed v bulbu duodena s cévou na spodině (3 operováni, 1 zemřel), u 3 pacientů krvácející lézi v jícnu, u jedné pacientky šlo u krvácení ze sutury stěny žaludku (byla operována a zemřela). V naprosté většině (82,8 %) případů byly pacienti ošetřeni kombinovanou technikou (klip + opich adrenalinem).
S ohledem na lokalizaci léze ošetřené klipy byla skladba pacientů následující: jícen 9,5 %, žaludek 40,5 %, pylorický kanál 2,7 %, bulbus duodena 39,2 %, gastroenteroanastomóza 4,1 %, D2 4,1 %. U 76 % pacientů byl zdrojem krvácení vřed s cévou (Forrest Ia, IIa).
Získané výsledky potvrzují vysokou účinnost použití hemostatických klipů v primární hemostáze krvácení do GIT - v našem souboru přes 95 %. K časn é recidivě krvácení došlo u 15 % pacientů.
Prezentované výsledky jsou v souladu s daty uváděnými ve světové literatuře.