ÚČEL STUDIE: Occipitocervikální fixace a spondylodéza je indikována v různých případech okcipitocervikální nestability. Cílem této retrospektivní studie bylo zhodnotit výsledky okcipitocervikální fixace v našich institucích.
MATERIÁL: V letech 1997 až 2007 podstoupilo okcipitocervikální fixaci (OC) celkem 57 pacientů 25 mužů a 32 žen ve věku od 4 do 77 let, v průměru 58,7 let. Pacienti byli rozděleni do dvou skupin podle použité metody fixace OC: vázací dráty nebo kabely (skupina 1) šroubové tyče nebo systémy šroubové destičky (skupina 2).
Indikace pro fixaci OC zahrnovala trauma u 15, revmatoidní artritidu (RA) u 28, destrukci způsobenou psoriázou u jednoho, nádor u osmi a vrozené anomálie cervikokraniálního spojení u pěti pacientů. U pěti pacientů s nádorem byla fixace OC dokončena transorálním nebo transmandibulárním postupem.
C0-T1 nebo C0-T2 segmenty byly fixovány u 22 pacientů, C0-C2 segmenty ve 14, C0-C3 segmenty v šesti, C0-C4 segmenty ve dvou, C0-C5 segmenty v osmi a C0-C6 segmenty v pět pacientů. METODY: Při atlanto-okcipitální dislokaci byly rozštěpeny zlomeniny atlasu nebo podobných zranění, segmenty C0-C1-C2 byly fúzovány při vrozené anomálii, fixace krční páteře od C0 do nižší byla odstraněna, přičemž bylo zabráněno C1.
Pacienti s RA byli léčeni fixací segmentů CO na T1 nebo T2. Atlas byl fixován šroubovou metodou Goela, C2 spojením Judetem, nebo stabilní spojení dvou obratlů bylo provedeno Magerlovou transartikulární technikou.
Pro střední a dolní krční páteř byla použita laterální hmotnostní šroubová fixace Magerlovou metodou a od C7 kaudáln ě byly obratle fixovány transpedikulárně. Občas, zvláště u malých dětí, byl použit rám Ransford upevněný dráty nebo kabely.
V zásadě byl použit co nejmenší rozsah fixace. Pacienti byli hodnoceni při závěrečném sledování v rozmezí 12 až 132 měsíců po primárním chirurgickém zákroku (průměrně 42,7 měsíce).
Byly zaznamenány indikace pro chirurgický zákrok a způsob a rozsah instrumentace. Hodnocení zahrnovalo hodnocení bolesti a neurologického deficitu, rentgenové důkazy o stabilitě fixace a kostní unii a intraoperační a časné a pozdní pooperační komplikace.
VÝSLEDKY: Z 57 pacientů byla kostní fúze cílem chirurgického zákroku u 52. Dalších pět pacientů zemřelo na související zranění nebo vážné zdravotní komplikace krátce po operaci.
Ze zbývajících 47 bylo kostní spojení dosaženo u 44 pacientů (93,6%). Pseudoartróza se vyvinula u tří pacientů, kteří však z důvodu vyššího věku a minimálních stížností nevyžadovali revizní chirurgii.
Pokud jde o kostní unii, nebyl žádný rozdíl mezi krátkou (C0-C2) a dlouhou (C0-CX nebo C-T) fixací. Nebyly nalezeny žádné rozdíly mezi fixačními materiály.
Rozdíly v procentech kostní unie po spondylodéze mezi fixačními systémy vázacího drátu a šroubové tyče nebyly statisticky významné (p> 0,05). U pacientů léčených na RA, psoriázu nebo vrozenou anomálii se skóre Nurickovy stupnice významně zlepšilo 2 roky po operaci (p <0,05).
Ve srovnání s ostatními měli RA pacienti významně vyšší počet komplikací (p <0,05). U pacientů léčených na nádor došlo k významnému rozdílu mezi hodnotami před a po operaci VAS (p <0,05).
DISKUSE: U pacientů s RA, psoriázou nebo vrozenou anomálií 57,6% vykázalo pooperační zlepšení skóre Nurickovy stupnice o 1-2, ale nikdy ne více než o 2. U 88,2% pacientů bylo zaznamenáno snížení intenzity bolesti a neurologických nálezů. pacientů.
To je v souladu s výsledky publikovanými v mezinárodní literatuře. U pacientů léčených pro traumatu měl vysoký podíl (53,3%) neurologický deficit, což je neobvykle vysoké u zranění kraniocervikálních.
To lze vysvětlit skutečností, že fixace OC se používá pouze u nejzávažnějších zranění. Z pěti pacientů s neurologickým deficitem Frankel stupně A nebo B tři zemřeli a dva vyžadovali mechanickou ventilaci.
Méně závažné neurologické nálezy Frankel stupně C nebo D u tří pacientů se zlepšily na normální stav. ZÁVĚRY: Pevná fixace OC je velmi účinná metoda léčby nestability kraniocervikálních křižovatek.
Současně používané implantáty nám umožňují dosáhnout vysoké stability a účinnosti kostního spojení. Bez ohledu na použité vybavení je fúze dosaženo u více než 90% a klinického zlepšení u více než 80% pacientů.