Cytodiagnostika atypických buněk na děložním hrdle Papanicolaouovou metodou byla v České republice zavedena velmi záhy, již v roce 1947. V roce 1966 byl přijat zákon o péči o zdraví lidu, který ženám zaručil nárok na jednu preventivní gynekologickou prohlídku ročně plně hrazenou z povinného zdravotního pojištění.
Tato prohlídka pak byla a je interpretována jako ekvivalent skríninkového vyšetření pro prevenci karcinomu děložního hrdla. I přes velký počet prováděných vyšetření a přes skutečnost, že na ně mají nárok všechny ženy, se incidence karcinomu děložního hrdla za posledních 34 let nezměnila.
Vysvětlujeme si to nízkým, nejvýše 35% zapojením českých žen do této preventivní péče a tím, že žádná z cytologických laboratoří nemá akreditaci pro provádění skríninkových vyšetření, neexistují žádné národní registry výsledků skríninku ani mechanizmy hodnocení skríninkového procesu. Je tudíž zřejmé, že provádění oportunního skríninku má nízkou efektivitu a řešení vidíme v zavedení organizovaného programu skríninkových vyšetření se zajištěním kontroly kvality v souladu s doporučeními mnoha různých evropských institucí, s cílem zabezpečit účinnou ochranu českých žen proti tomuto onemocnění, jakož i efektivní využití omezených prostředků, které má zdravotnictví k dispozici.
Při zavádění organizovaných programů je dnes již třeba vzít i v úvahu nové poznatky a technologie, které jsou do klinické praxe postupně zaváděny. Jedná se jednak o selekci rizikových žen metodou detekce lidských papillomavirů a o vakcinaci proti některým typům lidských papillomavirů, které jsou etiologickým agens prekanceróz a karcinomu děložního hrdla.