Charles Explorer logo
🇨🇿

Selektivní zadní rhizotomie v léčbě těžké formy spasticity u dětské mozkové obrny

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2004

Abstrakt

Spasticita vzniká jako následek postižení primárního motoneuronu ruzné etiologie. Její nejcastejší prícinou je detská mozková obrna vznikající pri poranení nezralého mozku pred porodem, v prubehu ci tesne po nem.

Selektivní zadní rhizotomie je efektivní neurochirurgickou lécbou spasticity užívanou v zahranicí v posledních dvou desetiletích. Prezentujeme první vlastní zkušenosti s touto metodou po zavedení rhizotomie jako nového operacního postupu ve FN v Motole a v Ceské republice.

V prubehu 2 let jsme indikovali selektivní dorzální rhizotomii u 14 pacientu s težkou formou spasticity ruzné etiologie. V této skupine bylo 10 pacientu s težkou kvadruparézou pri detské mozkové obrne.

U techto nemocných jsme modifikovali indikacní kritéria, hlavní indikací k operaci bylo ovlivnení bolestivých spazmu a snížení extrémní spasticity. Selektivní zadní rhizotomie byla první metodou volby u 4 pacientu pred plánovaným ortopedickým výkonem s korekcí deformit dolních koncetin.

U všech operovaných jsme užili prístup z laminotomie L2-L5. Provedli jsme intraoperacní EMG monitorování a identifikovali jednotlivé svazecky (filla radicularia) zadních korenu s patologickou odpovedí a následne je mikrochirurgickou technikou prerušili.

Hodnotili jsme predoperacní a pooperacní pocet bolestivých spazmu, rozsah pasivních pohybu v kloubech, míru spasticity dle modifikované Ashworthovy stupnice, schopnost pohybu dle Peacocka a míru funkcní nezávislosti. U všech nemocných byl pooperacní prubeh bez komplikací a pooperacne jsme nezaznamenali žádný trvalý neurologický deficit vztažený k operacnímu výkonu.

Selektivní zadní rhizotomie zlepšuje funkcní schopnosti i u skupiny nemocných s nejtežší formou spasticity a vede k ústupu klonu a bolestivých spazmu.