Cíl studie: Zhodnotit vliv substituční terapie na porodní hmotnost novorozence, jeho poporodní adaptaci a průběh abstinenčního syndromu. Typ studie: T říletá prospektivní studie.
Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha.
Metodika: Prospektivní studie probíhající v letech 2005-2007. Do studie byly zařazeny těhotné ženy závislé na heroinu a těhotné ženy na substituční terapii methadonem nebo buprenorphinem.
Za 3 roky jsme sledovali 47 žen závislých na heroinu a 60 žen na substituční terapii. Z toho 36 těhotných bylo substituováno methadonem a 24 těhotných buprenorphinem.
Jednotlivé skupiny byly srovnávány pomocí Kruskalova-Wallisova testu ANOVA. Vzájemný vztah mezi dichotomickými proměnnými byl hodnocen pomocí longlineárních modelů.
K výpočtům bylo užito softwaru NCSS 2002 z Numer Cruncher Statistical systems (Kaysville, UT, USA). Výsledky: Porodní hmotnost novorozenců byla statisticky významně nejnižší ve skupině žen závislých na heroinu, ve srovnání se skupinou substituovanou buprenorphinem p<0,01 a ve srovnání se skupinou substituovanou methadonem p<0,05.
Při sledování změn na placentě bylo statisticky významně více změn prokázáno na placentách žen substituovaných methadonem (p<0,001). Statisticky významně nejvíce novorozenců s příznaky IUGR se narodilo ženám závislým na heroinu.
Nejnižší Apgarové skóre bylo při všech třech hodnoceních ve skupině žen užívajících buprenorphin, nejvyšší u žen substituovaných methadonem. Nejdelší léčbu vyžadoval abstinenční syndrom novorozence u žen substituovaných methadonem ve srovnání se skupinou substituovanou buprenorphinem i se skupinou žen závislých na heroinu (p<0,001).
Závěr: Substituce umožňuje těhotným ženám sociální stabilizaci. Čím je vyšší substituční dávka u matky, tím výraznější jsou abstinenční příznaky novorozence. Vzhledem k tomu, že abstinenční syndrom novorozence je při substituci methadonem protrahovaný, obrací se pozornost k substituci buprenorphinem, který se zdá být z tohoto hlediska šetrnější variantou.