ÚČEL STUDIA Cílem studie bylo vyhodnotit in vivo a porovnat z hlediska kvality a počtu opotřebitelných částic ultromolekulárního polyethylenu (UHMWPE) totální náhrady kolen stejné konstrukce lišící se pouze materiálem použitým pro výrobu femorálních komponent, tj. , Slitina CoCrMo nebo keramika Zr02. MATERIÁLY A METODY Vzorky tkáně z prostého krystalové tkáně byly odebrány dvěma pacientům s totální náhradou kolena trpícím migrací implantátu, kteří se shodovali v příslušných charakteristikách.
Primární náhrada kolene u pacienta 1 za femorální složku CoCrMo byla provedena 7,2 roku a u pacienta 2 s implantátem ZrO2 6,8 let před tímto hodnocením. Granulom indukovaný opotřebením polyethylenem byl analyzován metodou MORF, což nám umožnilo posoudit tvar a velikost úlomků a metodou IRc pro stanovení koncentrace částic.
VÝSLEDEK Ve vzorcích granulomové tkáně pacienta 1 byly částice v průměru o velikosti 0,30 mm a jejich relativní objem byl 0,19. Ve vzorc ích tkáně pacienta 2 byla průměrná velikost částic 0,33 mm a jejich relativní objem 0,26.
Mezi oběma pacienty nebyl významný rozdíl v morfologii částic ani v jejich koncentraci v granulomové tkáni. DISKUSE Jednou z možností, jak snížit produkci polyetylénových opotřebitelných částic, je zlepšit tribologické vlastnosti kontaktních povrchů při celkové výměně kolen nahrazením kobalt-chromové femorální komponenty za zirkonovou keramickou femorální komponentu.
Předchozí testování in vitro prováděné s mechanickým simulátorem za podmínek blížících se ke skutečnému vážení v lidském těle ukázalo téměř trojnásobný pokles počtu částic UHMWPE ve složkách zirkonia. Hodnocení granulomové tkáně indukované aktivitou skutečného protetického kloubu po dobu téměř sedmi let však neodhalilo žádný velký rozdíl v kvalitě ani množství polyetylenových zbytků mezi těmito dvěma náhradami.
Rozdíl drsnosti povrchu mezi složkami CoCrMo (Ra = 0,05) a Zr02 (Ra = 0,02) nehrál v podmínkách in vivo žádnou roli. ZÁVĚRY V souladu s předchozí klinickou studií toto hodnocení kvality a množství opotřebovaných částic UHMWPE produkovaných keramickou femorální komponentou in vivo neprokázalo žádnou výhodu keramických komponent zirkonia oproti dosud používaným kobalt-chromovým femorálním komponentám.