Cíl: Zhodnotit na základě výsledků registru jednoho centra proveditelnost, bezpečnost a účinnost implantace stentů s použitím zařízení FilterWire EZTM Embolic Protection System u rizikových pacientů s významným aterosklerotickým postižením karotických tepen. Metodika: V období 9/2005-11/2008 bylo tímto způsobem provedeno 226 výkonů u 185 pacientů (70 +/- 9 let, 34 % symptomatických, 87 % s vysokým rizikem) s použitím různých stentů a zařízení FilterWire EZTM Embolic Protection System.
Do studie byli zařazeni pacien- ti se symptomatickými (50 %) i asymptomatickými (70 %) stenózami. Primárním výsledným ukazatelem byl 30denní výskyt cévní mozkové příhody, úmrtí z neurologických příčin nebo výskyt postprocedurálního infarktu myokardu.
Výsledky: Implantovali jsme 230 stentů, stenózy před výkonem a po výkonu byly 82 +/- 10 %, resp. 10 +- 13 %, medián skiaskopického času byl 6 minut (2,5-31,5 min). U jednoho pacienta se nepodařilo výkon provést a byl indikován k endarterektomii.
Do 30 dnů po dvou výkonech následovala malá cévní mozková příhoda, u jednoho velká cévní mozková příhoda a po jednom výkonu došlo k infarktu myokardu; primární sledovaný ukazatel se vyskytl u čtyř pacientů (1,8 %). Dva nemocní zemřeli během hospitalizace z jiné příčiny.
Závěr: Implantace stentů s použitím systému FilterWire EZTM Embolic Protection System je proveditelná i bezpečná. Krátkodobé výsled- ky jsou z hlediska požadavků na preventivní léčbu karotického onemocnění akceptovatelné.