Úvod: Značný počet pacientů se syndromem neúspěšné operace zad (FBSS) je natolik oslabený, že se nemohou vrátit do práce, trpí neřešitelnými psychickými a sociálními potížemi a vyžadují spoustu léků proti bolesti, včetně silných opioidů a dalších analgetických metod. s často nedostatečnými výsledky. Při léčbě FBSS byly úspěšně použity neuromodulační analgetické metody.
Multidisciplinární přístup je důležitý za spolupráce psychologa kdykoli. Na výběr pacientů měla vliv řada psychologických a sociálních faktorů.
V této části naší studie jsme chtěli zjistit, zda neuromodulační léčba ovlivňuje kvalitu života a postižení pacientů s FBSS. Metody: Psychologické hodnocení včetně certifikovaných psychologických dotazníků bylo použito u třiceti šesti pacientů s FBSS před a po neuromodulační léčbě (krátká forma dotazníku 36 Health survey / SF 36 / a Oswestry disability index / ODI /).
Byla to prospektivní studie. Pro statistické vyhodnocení byl použit t-test párového vzorku.
Výsledky: Významné zlepšení bylo pozorováno u všech osmi položek SF 36: fyzická funkce, sociální funkce, fyzická omezení, emoční omezení, fyzická bolest, vitalita, duševní zdraví a celkové vnímání zdraví. Podobná významná zlepšení byla zjištěna u těchto položek ODI: bolest, chůze, sezení, spánek, společenský život a cestování.
Bolest byla významně uvolněna jak v SF 36, tak v ODI. Závěr: FBSS patří k těžkým zdravotním postižením, a to jak z lékařského, tak sociálně-ekonomického hlediska.
Po zavedení neuromodulační léčby jsme pozorovali významné zlepšen í kvality života, snížení funkčního postižení a snížení úlevy od bolesti. Neuromodulační metody jsou účinné při léčbě pacientů s FBSS, nicméně ve všech případech je nezbytná resolová selekce.