Desetidenní cesta do Izraele organizovaná Jewish Agency, polostátním tělesem izraelského státu, zvaná Taglit-Birthright poskytovaná zdarma všem ve věku od 18 do 26 let, kteří mají právo návratu - právo na izraelské občanství garantované státní legislativou všem, kteří mají alespoň jednoho židovského prarodiče - se v posledním desetiletí stala důležitým nástrojem nejen imigrační ale i zahraniční politiky izraelského státu. Přesvědčit diasporní židovstvo k imigraci je spíše jejich druhotným cílem, cílem primárním je posílit židovskou identitu v diaspoře, a utvářet tak transnacionální sítě opory židovského státu.
Cesta, která svým itinerářem kopíruje sionistický narativ, je poutí do posvátného centra sionistické kosmologie, během které dochází za pomoci národních rituálů, výpovědí přeživších holocaustu a bojovníků za existenci státu, jež se odvolávají na společný původ, k přechodovému rituálu proměny identity účastníků v sympatizanty, či dokonce budoucí občany státu. Mezi tisíci účastníků z celého světa jsou i mladí dospělí z Čech a Slovenska.
Přestože v židovské tradici nevyrůstali, jsou s ní obeznámeni jen minimálně a s židovstvím je nespojuje více než jeden židovský prarodič, program v nich utváří celoživotní vztah se státem Izrael. Mnozí se vrací do Izraele na dlouhodobější programy Jewish Agency, někteří dokonce imigrují.
Přednáška shrnuje výsledky terénního výzkumu provedeného mezi českými židovskými účastníky programu