Publikace navazuje volně na monografii Sociální gerontologie. Úvod do problematiky. Obsah publikace není vyčerpávající, předkládá však určitá řešení, návrhy a východiska.
Zároveň poskytuje prostor pro úvahy o společensko-politických souvislostech stárnutí společnosti. Autoři se tentokrát zaměřili na podporu zdraví a celostní přístup k zdraví při stárnutí. Čtenáři se seznámí s nejdůležitějšími poznatky, ale i praktickými informacemi z oblasti zdravotní, sociální, informační a finanční gramotnosti, s dopadem na prevenci a podporu zdraví ve stáří.
Odborná i širší čtenářská veřejnost v publikaci nalezne informace a rady, které reagují na požadavky na obecné znalosti každého občana o zdraví a zohledňují současné vědecké poznatky a trendy dalšího vývoje zdravotní péče a sociální pomoci. Autoři se věnují rovněž smyslu a smysluplnosti lidské existence, ekonomickým důsledkům stárnutí, umění naplánovat si život, ale především podpoře zdraví.
Cílem monografie je zvýšit připravenost zdravotníků a sociálních pracovníků, ale i občanů samotných, na stáří v oblasti zdraví a životního stylu, sociálního zabezpečení, finanční soběstačnosti, volnočasových aktivit a počítačových (informačních) dovedností. Jednotlivé kapitoly přinášejí základní poznatky k těmto tématům, neboť jak zdravotnický tak sociální systém potřebuje aktuální informace v širších souvislostech života ve stáří a vybízí k aktivnímu a zdravému stárnutí.
Publikace poskytuje základní poznatky a praktické informace užitečné pro všechny, kteří chtějí stárnout ve zdraví.