Předložená práce analyzuje problematické aspekty financování měst a obcí České republiky z hlediska postavení municipalit v politickém systému. Komunální rozpočty jsou prostředkem, jímž místní vlády naplňují své cíle, své politiky a zajišťují rozvoj své municipality.
Jde o téma vysoce aktuální. Političtí představitelé místních samospráv nejsou kvůli různým rolím a míře veřejných služeb, které poskytují, jednotní v názoru na podobu financování místních rozpočtů.
Municipality tak nedisponují jednotným silným hlasem při zajišťování svých priorit. Tyto odlišné zájmy se odrážejí v programech politických stran.
Problematika systému financování samospráv přesahuje rámec politologie. Je tématem multidisciplinárním, mezioborovým.
Aby bylo možné téma uchopit a zkoumat z politologického pohledu, je třeba nastínit ekonomický a právní kontext a postavení místních samospráv v rámci demokratického zřízení ČR, ve kterém územní samosprávy artikulují zájmy a preference jednotlivých občanů. Zmíněnou problematiku nelze analyzovat bez rozpoznání těchto skutečností, která ve svém důsledku determinují rozhodnutí komunálních politiků.
Cílem práce bylo poskytnout ucelený pohled na fungování veřejných financí, resp. místních rozpočtů, vymezení evropských trendů v rámci finanční autonomie a postavení místních samospráv vycházejících z implementace mezinárodních pravidel. Dále byly vymezeny podmínky fungování obcí a měst ČR, vč. legislativního rámce, veřejné správy a stanovení m íry finanční autonomie českých měst a obcí.
V předložené práci jsou analyzovány hlavní pilíře financování měst a obcí ČR proto, abych osvětlila postoje politických aktérů a zainteresovaných stran. Rovněž je objasněn politický kontext a důsledky vznikající z procesu vyjednávání.
Postavení municipalit v rámci decentralizace není možné hodnotit bez vyrovnání se s otázkou financování. Stěžejní je tedy rovina politologická, nicméně pro verifikaci zadání je nutné využít mezioborových poznatků a přístupů jiných věd.