Percepce rizika, spjatá s konceptem rizika jako takového, je důležitým výzkumným problémem a její utváření představuje otázku, na n íž se obtížně hledá odpověď. Teorie vnímání rizika jsou v důsledku velmi různorodé a liší se i v základních předpokladech o existenci a povaze rizika.
V textu jsou představeny současné nejvlivnější psychologické, kulturní a sociální teorie vnímání rizika, přičemž důraz je kladen na jejich předpoklady o objektivní či konstruované realitě rizika. Tato východiska mají důležité implikace pro rozhodnutí o přijatelných rizicích v širším společenském kontextu a rovněž pro určení role, kterou veřejnost, a její vnímání rizik, hraje v procesech sociální konstrukce rizik.
Pluralita přístupů k vnímání rizika je, i přes své zjevné negativní důsledky, v textu shledána přínosnou, a to zejména ve vztahu ke komplexitě konceptu rizika a jeho role v moderních společnostech a nebezpečí redukcionismu jediného přístupu. V textu je zdůrazněna potřeba interdisciplinarity a kritické debaty mezi různými přístupy.
Jako aktuální konkrétní příklad jsou zvolena rizika environmentální.