Karcinom močového měchýře je nejčastější malignitou uropoetického traktu. Iniciálním a zásadním krokem v péči o pacienty s tímto onemocněním je transuretrální resekce měchýře (TUR).
Cílem TUR je získání tkáně pro histopatologické vyšetření, stanovení stupně nádorového růstu a stupně buněčné diferenciace a v případě tumorů neinfiltrujících svalovinu jejich kompletní odstranění. Při TUR hodnotíme i další prognostické faktory, na jejichž základě je indikovaná další terapie a způsob dispenzarizace.
Malé tumory mohou být resekovány en bloc, tumory větší než 1 cm by měly být resekovány separovaně. Pro správné stanovení stupně nádorového růstu je potřebná adekvátní hloubka resekce dosahující do vlastní svaloviny měchýře.
K provedení TUR používáme moderní instrumentárium včetně některých slibných zobrazovacích technik (fotodynamická diagnostika, úzkopásmové zobrazení). Druhá doba TUR v indikovaných případech zvyšuje efektivitu terapie a příznivě ovlivňuje prognózu pacientů.
V článku podávají autoři přehled zavedených endoskopických metod léčby nádorů měchýře a dvou zatím jen experimentálních technik.