Charles Explorer logo
🇨🇿

Diagnóza a léčba psoriatické artritidy

Publikace |
2014

Abstrakt

Psoriatická artritida (PsA) je zánětlivá artritida ze skupiny séronegativních spondylartropatií, asociovaná s psoriázou. K jejímu vývoji dochází u přibližně 15 % pacientů s kožní psoriázou, nicméně může se objevit i pacientů bez kožní psoriázy, zejména nemocných s pozitivní rodinnou anamnézou.

K rozvoji artritidy u dospělých dochází zpravidla mezi 30. a 50. rokem života a riziko vzniku onemocnění se u mužů a u žen neliší. Psoriatická artritida může postihovat jakýkoliv kloub v těle, perzistující kloubní zánět může vést k těžkému kloubnímu poškození s poklesem funkčních schopností pacienta a disabilitou.

Koncept tzv. "psoriatické nemoci" chápe psoriázu jako systémové onemocnění, které kromě muskuloskeletálního systému může postihovat i jiné orgány, např. oko, střeva, kardiovaskulární systém a další. Vzhledem k možným dlouhodobým následkům neléčené či špatně léčené PsA představuje včasná diagnóza a účinná léčba naprostou nutnost.

Dermatologové a revmatologové hrají klíčovou roli v identifikaci a léčbě pacientů s PsA. Jelikož kožní onemocnění většinou předchází artritické symptomy až o 12 let, měli by dermatologové cíleně pátrat po projevech kloubního postižení a případně pacienta včas odeslat k revmatologovi.

Dostupné léky zahrnují nesteroidní antirevmatika, intraartikulárně aplikované glukokortikoidy a konvenční i biologické chorobu modifikující léky.