Příspěvek se zabývá okupací Pardubic v srpnu 1968. Okupace byla odpovědí na Pražské jaro v Československu v roce 1968.
V průběhu tohoto období procházela československá společnost řadou změn, pomalu se ustavovala československá společnost a probíhaly reformy. Velký vliv na tuto situaci měla média.
Cenzura byla zrušena a média zažívala největší svobodu od komunistického převratu v roce 1948. Situace v médiích také byla jedním z důvodů vojenské invaze vojsk východního bloku v noci z 20. na 21. srpna.
Příchozí vojska Varšavské smlouvy do Pardubic byla z Polska a Sovětského svazu. Lidé v Pardubicích podpořili československé reformní politiky bezpočtem spontánních akcí nenásilné rezistence (například nápisy na domech, plakáty, letáky nebo stávkou 22. srpna).
Několik mladých lidí se pokusilo diskutovat s cizími vojáky, ale nemělo to velký úspěch. Tento příspěvek analyzuje politickou situaci a situaci v médiích (tisku a rádiu) v Pardubicích v průběhu prvních dní okupace.
Regionální komunistické noviny v Pardubicích nesly název Zář a po 21. srpnu byly vydávány ve speciálních číslech každý den (v některé dny dokonce dvakrát za den). Média si v tomto týdnu udržela nezávislost a informovala lidi o situaci ve městě, podporovala odpor lidí proti okupaci a vyzývala vojáky, aby opustili zemi.
Novináři přispěli k politickému selhání vojenské intervence. Nejdůležitějším médiem tohoto období bylo rádio.
Protesty proti invazi však trvaly pouze okolo sedmi dní. Krátce po invazi vojsk Varšavské smlouvy podepsala československá delegace v Moskvě moskevský protokol a cenzura byla obnovena.
Cílem bylo dostat média co nejdříve pod kontrolu KSČ.