V rezervaci Drbákov-Albertovy skály nacházející se v kaňonovitém údolí Vltavy byla sledována vegetace teplomilných doubrav v letech 2009 až 2013. Průzkum byl zaměřen na lesní světliny, které vznikly záměrně jakožto ochranná opatření pro podporu populace kriticky ohroženého motýla, okáče bělopásného (Hipparchia hermione).
Celkem na pěti trvalých plochách byla pomocí fytocenologických snímků zaznamenávána vegetace včetně mechorostů a lišejníků. Z výsledků je patrné, že se druhové složení v průběhu času výrazně mění.
Celkový podíl cévnatých rostlin zjištěných každoročně na stejné ploše se pohybuje mezi 23 až 56 %. V období krátce po prosvětlení porostů dochází k nápadnému vzrůstu počtu cévnatých rostlin.
Uplatňují se zde především nenáročné ruderální a pasekové druhy s dobrými schopnostmi rychlého šíření, ale také semenáčky dřevin. Později dochází k postupnému ustálení počtu druhů.
Každoroční fluktuace v počtu i druhovém složení cévnatých i bezcévných rostlin zřejmě ovlivňují průběh počasí během jarního období a míra disturbance během předchozích sledování ploch. Toto každoroční narušování biotopu má negativní dopad na lišejníky rodu Cladonia.