Komunitní preventivní programy jsou jednou z možností zlepšení stavu orálního zdraví školních dětí. Preventivní program Zdravý úsměv byl zahájen v Hradec Králové v roce 2000.
Obsahuje část teoretickou, která spočívá ve vzdělávání dětí v oblasti prevence zubního kazu a část praktickou, zaměřenou na nácvik správné techniky čištění zubů a aplikaci lokálního fluoridového přípravku (Elmex gel, GABA Germany) dvakrát ročně pod dohledem dentální hygienistky. V první etapě studie (po 4 letech) bylo vyšetřeno celkem 150 dětí ve věku 10 - 11 let z 3 základních škol v Hradci Králové.
V jedné probíhal program Zdravý úsměv (škola A), ve druhé program Zdravé zuby (škola B) a ve třetí škole neprobíhal žádný preventivní program (škola C). V druhé etapě (po 8 letech) bylo ve stejných školách vyšetřeno celkem 81 dětí.
Hodnocené parametry: procento dětí s intaktním chrupem, chrupem ošetřeným a potřebujícím ošetření, KPE zubů a restorativní index (RI). Výsledky byly statisticky zpracovány pomocí studentova t-testu, který byl použit pro hodnocení stavu orálního zdraví a Fisherova testu, který jsme použili pro stanovení procenta dětí s chrupem intaktním, ošetřeným a kariézním (potřebujícím ošetření).
V obou testech byla hladina statistické významnosti p<0,05. Děti ze Zdravého úsměvu měly po 4 letech signifikantně nižší hodnotu KPE zubů (1,10) ve srovnání s dětmi z programu Zdravé zuby (1,88) a s kontrolní skupinou (1,86) a v signifikantně vyšším procentu intaktní smíšený chrup (34,9 %) ve srovnání s kontrolní skupinou a v signifikantně nižším procentu ošetřený chrup ve srovnání s dětmi z programu Zdravé zuby (14,0 % vs. 34,9 %).
Stav chrupu byl u dětí v programu Zdravý úsměv lepší i po 8 letech v porovnání s programem Zdrav é zuby a kontrolou, KPE zubů 2,26 vs. 3,76 vs. 3,03 a procento dětí s intaktním stálým chrupem 48 % vs. 16 % vs. 22,6 %. Výsledky prokázaly, že důležitá je teoretická výchova dětí k prevenci zubního kazu i nácvik správné techniky čištění zubů včetně fluoridace.