Wedelia calendulacea (L.) Less. je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), původem z východní Asie. Areál rozšíření zahrnuje Čínu, Japonsko, Tchaj-wan, Indii, Indonésii, Vietnam, Filipíny a Srí Lanku.
Listy a nať W. calendulacea se používají v tradiční čínské a ayurvédské medicíně zejména k léčbě jaterních onemocnění. Další uplatnění nacházejí při kašli, bolestech hlavy, respiračních infekcích, krvácení, zažívacích potížích, průjmu a některých kožních onemocněních.
K léčebným účelům jsou rovněž využívány květy a plody. Rostlina obsahuje velké množství biologicky aktivních sloučenin.
Hlavními obsahovými látkami jsou kumestany wedelolakton (7-methoxy-5,11,12-trihydroxy-kumestan) a demethylwedelo-lakton. Wedelolakton je přírodní polyfenolická látka, která byla kromě rostliny W. calendulacea izolována také z rostliny Eclipta prostrata.
Na několika typech nádorových buněk byly prokázány antiproliferační a proapoptotické účinky wedelolaktonu in vitro a in vivo. V poslední době je W. calendulacea předmětem zájmu moderní medicíny a její léčivé účinky potvrzuje velké množství studií.
Perspektivní je zejména hepatoprotektivní účinek extraktu z listů rostliny, který působí preventivně proti toxickému působení hepatotoxinů. Zjištěn byl také účinek protinádorový, neuroprotektivní, antimikrobiální, antioxidační, protizánětlivý a antiandrogenní.
Intenzivní výzkum probíhá v oblasti využití obsahových látek rostliny v terapii nádorů. Výsledky jsou nadějné a je proto možné, že obsahové látky Wedelia calendulacea najdou své využití i v moderní medicíně.