Následující článek přistupuje k vybraným konfliktům z perspektivy tzv. hybridní války s akcentem na její komponentu informačních operací a analyzuje souvisej ící důsledky na mezinárodní bezpečnost. Na jednu stranu jsme svědky zvyšujícího se počtu kybernetických incidentů a s nimi související debaty o kybernetické válce v duchu katastrofických scénářů.
Na stranu druhou politici ani národní bezpečnostní strategie viditelně neadresují problém tzv. síťové války (net war), ačkoliv byla odlišena od kybernetické války již v roce 1993. V síťové válce je cílem manipulace s informacemi z decentralizovaných zdrojů, které jsou volně dostupné veřejnosti i elitě. Čína i Rusko mají ale informační operace jako jednoznačný komponent svých vojenských doktrín a jejich vysoce efektivních důsledků jsme viditelně svědky až nyní i díky prudké decentralizaci informačních zdrojů.
Hybridní kampaně navíc mohou být snadno proveditelné obejitím současného mezinárodního práva zneužitím tzv. problému přisouzení za moderních komunikačních technologií. Bez obranných opatření, jako je např. "mentální odolnost", můžeme čelit rostoucí, tiché, ale vysoce efektivní hybridní válce, aniž bychom si toho byli vědomi, což ve svém důsledku může podkopat kredibilitu, nebo i legitimitu západních demokratických vlád nejen v očích jejich vlastních občanů.