Základem tohoto čísla jsou čtyři články věnované IBD. Je potěšující, že převahu tvoří původní práce.Malíčková z oddělení klinické imunologie VFN a 1.
LF UK v Praze [1]. Její dlouhodobý zájem o problematiku IBD jistě zaznamenal každý, kdo se v této oblasti pohybuje.
V dalším článku předkládá dr. Kostrejová z gastroenterologického pracoviště Nemocnice Milosrdných sester sv.
Karla Boromejského v Praze retrospektivní analýzu vlivu infliximabu na výskyt pooperačních komplikací u nemocných s ulcerózní kolitidou (UC) Doc. Zelinková z Bratislavy, je jednou ze skutečných "hvězd" současné slovenské gastroenterologie.
Po mnoha letech strávených na špičkových gastroenterologických pracovištích v západní Evropě (především na Erasmus university v Rotterdamu) se vrátila na rodné Slovensko a spolu s dalšími kolegy vytvořila velmi silnou IBD skupinu na V. interní klinice Univerzitní nemocnice v Bratislavě. Tématem její práce je analýza radiační zátěže pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou léčených biologiky.
Přehledový článek zabývající se velmi specifickou problematikou primární sklerozující cholangitidy u IBD pacientů připravil kolektiv autorů pražského IKEM. Prvním autorem je dr.
Bajer, představitel nastupující generace hepatogastroenterologů. Téma PSC je pro IKEM tradiční a mnohaleté zkušenosti s transplantacemi jater u těchto pacientů byly detailně publikovány na stránkách Gastroenterologie a hepatologie v podzimním čísle uplynulého ročníku [5]. Čtenářům tohoto čísla se pak nabízí nejen velmi kvalitní a přehledná literární rešerše, ale i řada aktuálních informací vycházejících z vlastních a bohatých zkušeností tohoto prestižního pracoviště.