Charles Explorer logo
🇨🇿

Pyogenní granulom ústní sliznice v dokumentaci Stomatologické kliniky LF UK a FN v Hradci Králové

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2014

Abstrakt

Příčiny vzniku pyogenního granulomu dosud nejsou přesně známé. Předpokládá se zejména působení stimulů, které podporují lokální proliferaci endotelu a angiogenezi.

Známými faktory jsou chronická lokální iritace až traumatizace, hormonální změny a také působení některých léčiv. Pyogenní granulom se může vyskytovat v jakémkoliv věku, častější je však u dětí a mladších dospělých jedinců.

Klinicky se jeví jako exofytický, rychle rostoucí, široce přisedlý tumor, který při podráždění snadno krvácí. Barvu má živě červenou (mladší léze, více kapilár) až bledě růžovou (starší léze, více vaziva).

Mikroskopicky se jedná o lobulární kapilární hemangiom. V diferenciální diagnostice zvažujeme zejména benigní i maligní slizniční léze jiné etiologie.

Léčba pyogenního granulomu je vždy chirurgická, spočívá v jeho kompletní excizi. Nutné je histopatologické vyšetření afekce a poučení pacienta či jeho zákonných zástupců o neškodnosti tohoto postižení.

Na Stomatologické klinice LF UK a FN Hradec Králové bylo v období let 2009 - 2013 diagnostikováno a léčeno celkem 24 pacientů s pyogenním granulomem ústní sliznice (12 mužů, 12 žen) ve věkovém rozmezí 5 - 82 let. Recidiva byla zaznamenána u 3 jedinců, vždy do 2 měsíců po primární excizi.