Lidský cytomegalovirus (hCMV), člen podčeledi Betaherpesvirinae, byl po léta pokládán za významný patogen zejména při oslabení imunitního systému hostitele, zejména pak při imunusupresivní terapii u pacientů po transplantaci. Podle závěrů řady studií z posledního desetiletí se zdá, že je cytomegalovirus velmi významným patogenem s daleko širší souvislostí s ostaními chorobami.
Dlouho sledovaný je vztah hCMV k chronickým zánětům střev, ulcerózní kolitidě a Crohnově chorobě, ale výsledky studií doposud nebyly schopny tento vztah přesně definovat. Za zajímavé lze jistě označit výrazně vyšší záchyt hCMV v lézích u těžkých kolitid, a zejména pak refrakterních na kortikoterapii (dle závěrů z klinických studiíí ve 40-57 %), v porovnání s nízkým záchytem u lehkých a středně těžkých kolitid (ve většině studií pod 5 %).
Druhou skupinou chorob sledovanou pro možný vztah k hCMV jsou některé nádorové choroby. V řadě studií je diskutována onkomodulační schopnost hCMV u maligního glioblastomu, kolorektálních karcinomů, nádorů prostaty a lymfomů.
I přes řadu důkazů podporujících možný vztah, například při úspěšném vyvolání nádorového onemocnění CMV na zvířecích modelech, se stále ještě hCMV nepovažuje za prokázaný onkovirus, i když jeho potenciál v této záležitosti je zřejmý.