Souvislost mezi neurovývojovými poruchami a poruchami funkce štítné žlázy po narození je známa více jak stolet í. K obecné shodě o důležitosti tyreoidálních hormonů matky pro vývoj CNS plodu ve druhém a třetím trimestru však došlo teprve před 15 lety.
Stále je však nejisté zda má tyreopatie matky vliv na vývoj plodu už v prvním trimestru těhotenství, kdy je plod zcela závislý na hormonech štítné žlázy matky. V letech 2004-2006 byly shromážděny výsledky vyšetření funkce štítné žlázy u 1649 těhotných žen v oblasti havlíčkobrodska.
Osm let po začátku screeningu jsme provedli vyšetření intelektu 267 dětí pomocí WISC-III, které se těmto ženám narodily. Následným výběrem byla vytvořena výzkumná skupina A 74 dětí matek s neléčenou tyreopatií v prvním trimestru těhotenství (TSH?3,5 a/nebo TPO-Ab?20).
Výkon těchto dětí v inteligenčním testu WISC-III byl srovnán s kontrolní skupinou 132 dětí, jejichž matky před, v době těhotenství i po porodu nevykazovaly poruchu funkce štítné žlázy. Dále byla vytvořena výzkumná skupina B (n=231) za účelem korelace hladiny TSH v prvním trimestru těhotenství s výkonem ve WISC-III.
Výzkumná skupina B sestávala z matek s léčenou i neléčenou tyreopatií v prvním trimestru těhotenství a jejich dětí a ze zdravých matek a jejich dětí. Nebyl nalezen statisticky významný rozdíl ve výkonu intelektových funkcí dětí matek s neléčenou tyreopatií v prvním trimestru těhotenství ve srovnání s kontrolní skupinou.