VÝCHODISKA: V èeské odborné literatuoe je dlouhodobì nedostatek informací o charakteru a systému léèby u závislých na pervitinu (MA). CÍL: Zjistit, jak si personál ženského lùžkového oddìlení Kliniky adiktologie 1.
LF UK v Praze a VFN v Praze (KAD) poedstavuje typickou pacientku léèenou ze závislosti na MA a popsat základní léèebné intervence užívané poi léèbì závislosti na pervitinu na tomto oddìlení. SOUBOR: Pìt pracovníkù ženského lùžkového oddìlení KAD.
METODY: S pracovníky bylo provedeno kvalitativní polostrukturované interview. Výzkum byl doplnìn analýzou dokumentace a zúèastnìného pozorování poi pobytu výzkumníka v rámci stáže na oddìlení.
Data byla zpracována induktivní kvalitativní analýzou. VÝSLEDKY: V roce 2012 bylo na oddìlení, které se specializuje zejména na léèbu alkoholových závislostí, poijato 12 drogovì závislých, z nichž sedm bylo žen s diagnózou závislosti na MA.
Obecnì 1/3 MA pacientek úspìšnì dokonèí léèbu. Na základì zkušenosti léèebného týmu KAD jsou typické pacientky závislé na pervitinu vnímány jako mladé, nezralé, kreativní, impulzivní, s vnìjší motivací a disociálním chováním.
Jedná se vìtšinou o pacientky, které nemají vytvooeny základní životní struktury a vzorce. Pacientky zároveo dokáží být agresivní, destruktivní, bezohledné.
Neznají pravidla bìžného slušného chování èi majetkové hranice. Zpoèátku trvá déle vytvooení vazby jak mezi nimi a terapeutickým týmem, tak mezi nimi a ostatními pacientkami.
Pokud v léèbì vydrží, mají velice dobré poedpoklady pro uzdravení. Léèebné intervence pacientek se nijak zvlášť neliší od ostatních.
Pacientky závislé na pervitinu mají stejný léèebný program a platí pro nì stejná práva a povinnosti jako pro ostatní pacientky na oddìlení. Mezi možná specifika patoí mírnìjší "nápravná opatoení" ve formì frakcionované (poerušované) léèby.
Dalším specifikem je vìtší podpora v nástupu do terapeutické komunity, velkorysejší nabídka následné péèe èi prodloužení léèby a podpora v hledání zamìstnání.