V psychoterapeutickém procesu díky jeho charakteru dochází často k aktivaci vztahové vazby klienta a terapeuta, která pak následně ovlivňuje jeho průběh. Změna vztahové vazby klienta může patřit mezi dílčí cíle psychoterapeutického procesu a některé výzkumy ukazují, že efektivní psychoterapie je právě spojena se změnou vztahové vazby klienta směrem k větší "jistotě".
Mezi psychoterapeuty je větší zastoupení jedinců s jistou vztahovou vazbou v porovnání s obecnou populací. Výsledky výzkumů sledujících vliv vztahové vazby terapeuta na psychoterapeutický proces dochází k závěru, že jistá vztahová vazba terapeuta není automaticky zárukou kvalitní terapeutické aliance, ale má částečný vliv na kvalitu terapeutických intervencí.
Jako významný faktor se ukázala interakce mezi vztahovou vazbou klienta a terapeuta. V úvodní fázi psychoterapeutického procesu je v případě terapeutů s nejistým typem vztahové vazby prospěšnější, pokud mají stejný typ vztahové vazby jako klient, a naopak pro pozdější fázi psychoterapeutického procesu se ukazuje výhodnější, pokud klient a terapeut mají odlišný typ vztahové vazby.