Studie se zabývá vybranými základními otázkami konceptu spirituální péče. V první části jsou představeny mnohodimenzion ální, interkulturní a triangulární modely lidské spirituality, resp. spirituálních potřeb, které reprezentují významný směr současné reflexe tématu spirituální péče, zejména v kontextu zdravotnické péče.
Příznačné jsou pro něj inkluzivní pojetí spirituality (která zahrnuje, ale není totožná s religiozitou), vektorově-dynamické pojetí spirituálních potřeb, respekt ke kognitivním aspektům spirituality a k jejímu socio-kulturnímu mediování, hledání univerzálně sdílených konstant a obrana jedinečnosti lidské osobní životní zkušenosti. V druhé části je pozornost věnována mezo/makro-rovině lidské spirituality.
Zvolili jsme představení tří sociologických přístupů ke kvantitativnímu dotazníkovému výzkumu hodnot a hodnotových orientací (Inglehart, Schwartz, Prudký), které představují zajímavý a podnětný způsob reflexe determinant lidské spirituality. V závěru je nastíněna možnost metodologického využití tématu historických mentalit a Weberova konceptu sociálního jednání v kontextu teorie spirituální péče.