Údaje jak z rozvinutých zemí, ale i ze zemí rozvojových dokládají vzestup dětské nadváhy i obezity. Prevalence se mění v závislosti na věku, pohlaví, vzdělání a socioekonomickém statutu.
Aktuální tělesná hmotnost je funkcí energetické a nutriční rovnováhy a daném časovém období. Energetická bilance je funkcí makronutričního příjmu a výdeje energie.
Kladná energetická bilance trvající týdny nebo měsíce má za následek vzestup hmotnosti a naopak záporná pokles. Řešení problému obezity je zásadním způsobem závislé na metodách, které umožňují odhalit včasná stadia nadváhy nebo obezity. Na základě šetření u nás i v dalších evropských zemích se ukazuje, že celkový příjem energie v posledních desetiletích stagnuje nebo klesá, ale současně významně klesá výdej energie, většinou realizovaný ve formě pohybových aktivit.
Problém ovlivnění nadváhy a obezity dětí není tedy problémem lékařským, ale vzdělávacím a spočívá ve zvýšení objemu realizovaných pohybových aktivit. U dětí mladších než 10 let nacházíme cca 7,7 hodiny realizovaných pohybových aktivit týdně, u dětí starších pak už jen 2,1 hodiny, to vše včetně školní TV.
U dětí ve věku 6 až 14 let (3436 chlapců a 2349 děvčat) nacházíme cca 19% dětí s nadváhou a cca 10% obézních. Stoupá počet dětí s hypertenzí i dětí, které nezvládají základní pohybové úkoly, což ve svém důsledku znamená snižování zdatnosti dětské populace.
Závěrem můžeme konstatovat, že základem ovlivnění nadváhy a obezity dětí je změna jejich životního stylu, zvýšení objemu realizovaných pohybových aktivit - získání pozitivního vztahu k pohybu, již v časném dětském věku.