Alzheimerova nemoc (angl. Alzheimer's disease, AD), progresivní a nevratné neurodegenerativní onemocnění, je nejčastější příčinou demence na celém světě.
I když patofyziologie AD není zcela známa, je do značné míry vyvolána neurotoxickým působením beta-amyloidu (AD) a cytoskeletálních abnormalit vyvolaných hyperfosforylaci tau proteinu v neuronálních mikrotubulech. Tyto procesy následně vedou k tvorbě neuritických plaků a neurofibrilárních klubek.
Tyto struktury v mozku jsou charakteristickými patologickými znaky onemocnění. Klinické přínosy dostupné farmakologické léčby AD pomocí antidementiv (zejména inhibitorù cholinesteráz a memantinu) jsou nezpochybnitelné, ale pouze pro dočasnou, symptomatickou podporu kognitivních a souvisejících funkcí.
Stále se proto hledá vhodné léčivo AD, které by zabránilo tvorbě neuritických plaků a neurofibrilárních klubek ještě dřív, než poškodí mozek nevratným způsobem. Nadějné výsledky dávají studie s fenothiazinovým barvivem, známým jako methylenová modř (MB).
MB byla identifikována jako inhibitor agregace tau proteinu a bylo také prokázáno, že snižuje hladinu oligomerního AD. V klinických testech je MB zkoušena pod obchodním názvem Rember.