Usnesením vlády ČR ze dne 23. října 2013 č. 805 byla schválena Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030. Důraz je v ní kladen i na rozvoj kritické infrastruktury, ve které zdravotnická péče hraje významnou roli.
Přitom problematika přípravy zdravotnických zařízení i celého sektoru v oblasti medicíny katastrof je v České republice dlouhodobě podceňována. Není možné vyloučit rozsáhlé průmyslové nebo dopravní havárie, případně teroristický útok, které mohou ohrozit značný počet obyvatelstva.
Chybí centrální pracoviště, které by danou oblast komplexně zabezpečovalo, bylo připraveno v kritických situacích zajistit potřebnou lékařskou péči, bylo zodpovědné za odbornou přípravu zdravotníků a bylo schopné řešit a koordinovat vědecko-výzkumnou činnost v daném sektoru. Článek seznamuje čtenáře s Všeruským centrem extrémní a radiační medicíny A. M.
Nikoforova v Sankt Petersburgu, které tyto úkoly zabezpečuje pro celou Ruskou federaci. Pozornost autorů byla zaměřena především na vybavení a odborné zaměření vybraných klíčových pracovišť tohoto institutu.