Východiska: "Evaluace výsledků léčby v terapeutických komunitách pro léčbu závislostí" je v ČR první prospektivní výzkumná studie hodnoticí efektivitu léčby uživatelů drog v terapeutických komunitách. Cil: Cílem studie je vyhodnotit, jak se změnilo užívání drog, kriminalita, osobní a sociální fungování a kvalita života uživatelů drog 1 rok po ukončení léčby.
Metody: Studie porovnává změny v problémovém chování klientů ve 30 dnech před začátkem léčby a ve 30 dnech po 1 roce od jejího ukončení. Základním výzkumným nástrojem je the Maudsley Addiction Profile, který jsme doplnili o další měření.
Soubor: Výzkumný soubor tvoří 176 uživatelů drog. 1 rok po ukončení léčby byly data získány od 77.8% klientů. Výsledky: Po 1 roce od ukončení léčby došlo k signifikantnímu nárůstu abstinence od metamfetaminu, opiátových drog a benzodiazepinů.
Před l éčbou abstinovalo od všech sledovaných drog 13.8% klientu, 1 rok po ukončení léčby to bylo 89.7% klientů. Dále bylo zjištěno signifikantní snížení kriminality. 73.2% klientů zapojených do trestné činnosti spáchalo před léčbou 12 728 trestných činů. 1 rok po ukončení léčby uvedlo trestnou činnost 9.6% klientu; počet trestných činů se zredukoval na 478.
Pouze částečné zlepšení bylo zjištěno v konzumaci alkoholu. 1 rok po ukončení léčby 31,3% klientů konzumovalo alkohol ve škodlivé míře. Také v dalších oblastech jako je osobní a sociální fungování a kvalita života došlo k významným zlepšením 1 rok po ukončení léčby.
Závěr: Léčba v TK signifikantně redukuje užívání návykových látek a kriminální chování. Zjištění, že třetina klientů po léčbě v terapeutické komunitě konzumuje alkohol ve škodlivé míře je znepokojující.