Kniha Základy umělé plicní ventilace je primárně určena anesteziologům, intenzivistům a lékařům pracujícím v oblasti neodkladné a urgentní péče. Potřebné informace zde naleznou také lékaři dalších medicínských oborů, především internisté, kardiologové, pneumologové, chirurgové, kardiochirurgové a neurochirurgové.
Základní přehled o problematice umělé plicní ventilace přináší kniha i pro nelékařské zdravotnické pracovníky pracující na jednotkách intenzivní péče, pooperační péče a anesteziologické sestry. Kniha je členěna do patnácti kapitol.
První kapitola je věnována historii umělé plicní ventilace. Další kapitola nazvaná Základní principy umělé plicní ventilace popisuje fyziologické a patofyziologické souvislosti umělé plicní ventilace a jejích možných komplikací, podrobně je analyzována problematika poškození plic umělou plicní ventilací.
Další oddíly jsou věnovány ventilačním režimům, pozitivnímu endexspiračnímu přetlaku, přístrojům k umělé plicní ventilaci a péči o dýchací cesty u ventilovaných nemocných. Samostatnáý oddíl je věnovaný problematice monitorování v průběhu umělé plicní ventilace, který obsahuje také popis metod používaných k sledování mechanických vlastností respiračního systému a interakcí mezi pacientem a ventilátorem.
Následující kapitoly jsou vyhrazeny problematice umělé plicní ventilace u nemocných s chronickou obstrukční plicní nemocí, astmatem, oběhový selháním a především syndromem akutní dechové tísně dospělých. V publikaci nechybí ani kapitoly popisující použití neinvazivní ventilace, ukončování umělé plicní ventilace a prevenci, diagnostiku a léčbu nejčastější infekční komplikace umělé plicní ventilace - nosokomiální pneumonii ventilovaných nemocných.
Nov ě jsou ve třetím vydání zařazeny kapitoly věnovaná umělé plicní ventilaci v průběhu celkové anestezie a kapitolu věnovaná tzv. rescue postupu u nemocných s závažnými formami plicního selhání.