Charles Explorer logo
🇨🇿

Problematika popírání holocaustu v České republice

Publikace na Právnická fakulta |
2014

Abstrakt

Popírání holocaustu, který může být kvalifikována jako projev antisemitismu moderní doby, představuje řadu tvrzení, jehož cílem je znevažovat či vyvrátit všeobecně přijímané a vědecky podporované skutečnosti týkající se holocaustu jako genocidy Židů a dalších etnických skupin nacistickým Německem a jeho spojenci během druhé světové války. Tento jev se objevil brzy po konci druhé světové války.

Francie je obvykle určena jako kolébka popírání holocaustu; Velmi rychle si tyto názory našly cestu přes oceán kde se šíří především díky příznivému právnímu prostředí. Popírání holocaustu lze často ztotožnit s tzv. historickým revizionismem, který se snaží pod záminkou vědeckého výzkumu zdůvodnit historii nacistického Německa.

V souvislosti s nárůstem extremismu, hlavně neonacisty, některé evropské země přijaly legislativní opatření proti znevažování či odepření holocaustu. Česká republika, kde bývá připojeno šíření teze popírání holocaustu především u ultra-pravicových skupin a hnutí, změnila svůj trestní zákoník zákon 405/2000 Sb. aby popírání holocaustu mohlo být trestně stíháno. V současné době, je popírání holocaustu začleněno do nového trestního zákona v části 405 pod názvem "Popírání, hanobení, schvalování a ospravedlňování genocidy".