Přirozená lidská lokomoce prostřednictv ím pletence ramenního je realizována pohybem označovaným jako spontánní plazení. Plavecký způsob kraul je podobně organizován v kvadrupedálním zkříženém lokomočním vzoru.
Přirozený lokomoční vzor blížící se spontánnímu plazení by měl v postrehabilitačním pohybovém režimu pozitivně ovlivňovat návrat pacienta do běžného života. 12 probandů získaných záměrným výběrem. Jednalo se o jedince ve věku 19 až 25 let, studující tělesnou výchovu a sport, 6 mužů a 6 žen. Úroveň pohybových dovedností odpovídal zkouškovým požadavkům na UK v Praze, FTVS.3.
Metody: Povrchová polyEMG se synchronizovaným videozáznamem. Byla stanovena věcná významnost nalezených fenoménů na hladině 70%, 80% a 100% v rámci 10 vyhodnocených probandů.
Je možno konstatovat vysokou míru podobnosti práce rozhodujícího svalu tvořícího propulzi - m. latissimus dorsi. Rozdíly se pak týkají zapojení svalu působícího při kvadrupedální lokomoci primárně proti gravitaci - m. pectoralis major a svalu kontrolujícího torzi trupu a propojujícího trup s pánví - m. obliquus abdominis externus.
Na základě komparativní analýzy spontánního plazení a plaveckého způsobu kraul je možno doporučit posilování svalů mm. latissimi dorsi a mm. obligui abdomini externi a naopak nedoporučit posilování antigravitačních svalů zapojených při lokomoci prostřednictvím pletence ramenního - mm. pectorali majori.