Studie se zaměřuje na loutkářství v Libereckém kraji, respektive na historický vývoj této kulturní činnosti s přetrvávající tradicí až do současné doby. České loutkové divadlo se totiž stalo během svého vývoje významným fenoménem, který je neodmyslitelnou součástí kulturního dědictví českého národa a tento článek analyzuje, jak moc k tomu přispívá loutkářství na Liberecku. Článek je rozdělen na několik kapitol a to především kvůli časovému hledisku. Zmínky o českém loutkářství na území dnešního Libereckého kraje nalezneme již v 18. st., avšak největší důraz je kladen na vývoj ve 20. století, poněvadž v první polovině tohoto století docházelo k zakládání mnoha loutkových spolků (často v rámci Sokola).
Ve druhé polovině minulého století se vedle sebe vytvořily dvě vzájemně prostupující linie: lidové (amatérské loutkářství) a profesionální (Naivní divadlo Liberec, nezávislé skupiny a sólisté). Obě tyto větve se neustále ovlivňují.
V současnosti existuje přes třicet amatérských souborů a několik profesionálních skupin v čele s institucí Naivní divadlo Liberec, jež patří mezi nejuznávanější české loutkářské divadlo ve světě. Loutkářská tradice v Libereckém kraji se projevuje nepřetržitě do dnešních dnů.