Přestože je v dnešní době pojem chudoba spojován zejména se zeměmi rozvojovými, problematikou chudoby se zabývají i země vyspělé. Charakter chudoby v Evropě se od jejího charakteru v Africe či Latinské Americe liší, nic to však nemění na tom, že i zde existuje.
Většinou se nejedná o takové strádání, které by ohrožovalo životy chudých, mluví se spíše o relativní chudobě charakterizované nedostatkem v porovnání se standardem společnosti. Zaměstnání by mělo být hlavním nástrojem, zdrojem dostatečných finančních prostředků, zaručujícím, že osoba nebude chudá, nicméně není to pravidlem.
Proto je hlavním cílem příspěvku zmapování chudoby zaměstnanců v České republice v roce 2011, a to na základě dat z výběrového šetření Životní podmínky (EU-SILC), které Český statistický úřad provádí od roku 2005. Metodika zkoumání chudoby pracujících osob je velmi nejednotná, proto je v první části příspěvku pozornost věnována definici chudoby a vymezení pracujících chudých.
Druhá část se věnuje výsledkům, a to zejména poměrům šancí osob s různými charakteristikami na to být chudý/á získaných z regresní analýzy.